3 kwietnia, 2024

Czy osobowość to w istocie stały zestaw cech?

Gabor Mate

„Wielu z nas przyjmuje swoją osobowość za pewnik, jakby była ona zapisana na kamiennej tablicy. Jednak, czy na pewno jesteśmy skazani na stały zestaw cech? Czy może raczej jesteśmy produktami mechanizmów radzenia sobie, które wypracowaliśmy w naszych młodszych latach?

Gabor Maté, znany na całym świecie ekspert w dziedzinie uzależnień i zdrowia psychicznego, skłania nas do głębszej refleksji nad tym, co stanowi naszą osobowość. To, w jaki sposób reagujemy na życiowe wyzwania, jak radzimy sobie z emocjami, a także nasze zachowania i reakcje, to efekt naszych doświadczeń z dzieciństwa.

To zaskakujące, ale zarazem fascynujące odkrycie, że wiele z tego, co nazywamy „naszą osobowością”, to w istocie mechanizmy obronne, które wypracowaliśmy, aby przetrwać w świecie, który nas otaczał. Możemy to porównać do zestawu narzędzi, które wybieramy, aby sprostać życiowym sytuacjom.

Najważniejsze jest to, że to właśnie te mechanizmy radzenia sobie dają nam przestrzeń do rozwoju i zmiany. Oznacza to, że nie jesteśmy skazani na stałą osobowość, ale mamy szansę na rozwijanie się i doskonalenie siebie.

To niezwykle pozytywne przesłanie. Oznacza to, że możemy pracować nad sobą, rozumieć nasze reakcje i wybierać bardziej korzystne dla nas zachowania. To także inspiracja do zgłębiania własnych emocji i doświadczeń, aby lepiej zrozumieć, kim jesteśmy i kim możemy się stać. Czy nie fascynujące?” ✨🌱

Share this post:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Discover more articles